Мартеници връзки за ръка ЕМ АРТ
Мартеници за ръка с шнур и мъниста. Евтини мартеници по цени на едро.
Виж повечеМартеници връзки за ръка от шнур с мъниста - 5 пакетчета по 5 броя
Мартеници връзки за ръка с мъниста - 5 пакетчета по 10 броя
Мартеници връзки за ръка с мъниста - 5 пакетчета по 10 броя
Мартеници връзка с топче 10 броя
Мартеници връзка 10 броя
Мартеница гривна ластична 10 броя
РЪЧНО ИЗРАБОТЕНИ МАРТЕНИЧКИ ЗА РЪКА
Мартеницата, наричана още мартинка, марта, мартичка, гадалушка, кичилка, представлява обредна украса от усукани конци, които се слагат на 1-ви март за здраве. Мартеницата е малко украшение, което бива изработвано основно от вълнена или памучна прежда в два основни цвята – бял и червен. Това е типичен български обичай, при който българите се закичват всяка година на 1-ви март – празника Баба Марта.
Този български символ е номиниран от България, Северна Македония, Молдова и Румъния и вписан в представителния списък на ЮНЕСКО за елементи на нематериалното културно наследство на човечеството.
Разпространение и произход на мартеницата
Обичаят да се връзват мартеници е характерен за Балканския полуостров и се е превърнал в балканска традиция. Присъства в Румъния и Молдова, където мартеницата се нарича mărţişor (мърцишор). С мартеници се закичват и в българските етнически територии, останали в пределите на съседните страни – Западните покрайнини, Република Македония (наричана мартинка), Северна Гърция (марти) и областите Голо Бърдо и Преспа в Албания (моняк).
С други думи мартеницата е позната на по-голямата част от населението на Балканите, но главно българите са успели да я превърнат в предмет с обредно-художествена стойност, който с годините добива все по-голямо значение, като се вписва в културния живот на страната.
Самият празник на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март отбелязва идването на Баба Марта, митологичният образ в българския фолклор, олицетворяващ променливия месец март.
Традицията се свързва с древна езическа история от Балканския полуостров, свързана с всички земеделски култове към природата, като някои от най-специфичните черти на първомартенската обредност и особено завързването на усуканите бяла и червена вълнени нишки, са плод на многовековна традиция, която е била присъща за тракийската и елинската античност.
Според ранните писмени извори, отнасящи се до трако-елинската древност, назоваващи предците на мартениците ейресионе (от erion – вълна на старогръцки). Те са представлявали клонки, накичени с бели и червени вълнени конци.
Самата ейресионе е носена обичайно на поне един от празниците в чест на Аполон, възникнали по подобие на празниците на Дионисий.
В обредите на 1-ви март някои изследователи виждат следи от ритуали, свързани с посрещането на древноримската Нова година, настъпвала на тази дата. Те се изпълнявали в чест на бога Марс, на когото е наречен и месеца.
12 интересни факта за мартеницата
- Чрез белия и червения цвят на мартеницата българите молят баба Марта да бъде милостива и зимата да отмине бързо, да дойде пролетта и новият сезон да им донесе богата реколта и здраве.
- На всеки 1-ви март българите си подаряват мартеници. Под формата на гривни – на ръцете, със закичени ревери или като гердан, те си пожелават “Честита баба Марта”. Това е начин да си пожелаят късмет, здраве и плодородие.
- Каквото е времето на 1-ви март, такова ще бъде през цялата година. Ако е слънчево и топло, късметът ще бъде на ваша страна, а ако е студено и мрачно, ще ви трябва късмет.
- Традицията повелява, когато човек види първия щъркел за годината да свали мартеницата, да я постави под камък и след 7 дни да провери колко насекоми са се събрали под камъка. Ако са много ще се радва на голямо плодородие през годината.
- Много хора закичват с мартеница клонче на овощно дърво, като по този начин пожелават здраве на дървото и богат урожай през годината.
- На 1-ви март празнуват имен ден Мартин, Мартина и Марта.
- На 1-ви март има и още един обичай. В периода 1 – 22-ви март трябва да си изберем един определен ден и каквото е времето на тази дата, такава ще ни е годината. Ако е слънчево, ще имаме късмет, ако ли не, то той ще липсва.
- Според народните вярвания, мартеницата се свързва с българската дума “март” или със своенравната старица баба Марта. Тя често си мени настроенията и отразява климатичните промени през месец март. Днес е слънчево, утре – облачно и студено.
- Когато баба Марта се усмихва, времето е слънчево и топло, а когато се ядоса, студът се настанява за дълго време и дори може да завали сняг.
- Друго поверие гласи, че мартеницата трябва да се хвърли в река, за да ни върви като по вода.
- Според румънските вярвания пък мартеницата (или „марцъшор“ на румънски) е древен символ от един древен сценарий за възраждане на природата на прага на пролетта. Този древен обичай е свързан с момента на символичната смърт и символичното раждане на едно местно женско божество – Баба Докия. Марцъшор е и народното име на месец март – началото на аграрната година.
- Според обичаяневестите носят мартениците отдясно, а момите – отляво. Ергените ги носят с разчепкани краища, а зрелите мъже – изрязани до възела, за да не се развяват по седенките.
Ценови диапазон
Всички мартеници връзки за ръка, които ще откриете при нас са на много добри и достъпни цени, които варират според количеството и модела.
Защо Ем арт?
В новия ни сайт ще откриете всичко, което ще ви бъде необходимо за осъщестяването на всяка ваша идея или проект. А при евентуални запитвания или въпроси ще бъдете обслужени и насочени от нашите опитни консултанти.
Всички наши магазини разполагат с впечатляващо разнообразие от готови мартеници, както и множество от прежди, шнурове и фигурки, ако желаете да изработите украшенията за празника сами.
В същата категория „Мартеници и материали“, както споменахме малко по горе, ще намерите различни материали за изработката на мартеници и опаковки за тях.
Доставка
За поръчки и доставка, желаем да ви уведомим, че при покупка от сайта, заплащането с наложен платеж може да се осъществи чрез пощенски паричен превод или по банков път. Стараем се максимално да улесним вас, нашите клиенти, защото знаем колко ценно е времето ви.
Поръчки могат да се правят 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, а доставките се извършват в рамките на няколко работни дни от момента, в който поръчката бъде потвърдена.