ЕМ АРТ
0

Безплатна доставка за поръчки над 100лв   088 400 0332 и 088 400 0337  

Нанасяне на акрилни бои

22.08.2022 Принтирай

Акрилната боя се нанася най-често върху опънато платно или хартия, въпреки че може да прилепне към почти всяка немазна повърхност като дърво, камък, стъкло или текстил. Повечето художници, които работят с акрилни бои използват синтетични четки, предназначени специално за този тип боя, тъй като акрилът изсъхва много бързо, разрушавайки много лесно обикновените четки. Поради тази причина някои художници използват хартия или други палитри за еднократна употреба, тъй като изсъхналата боя може да бъде трудна за отстраняване.

Основният недостатък на акрила като средство за изобразително изкуство е доста лъскавият „вид и усещане“. Ако някой ден производителите успеят да решат този проблем, акрилът може дори да измести почти напълно маслената боя.

Скица

За да можете да контролирате процеса и да знаете с пълна яснота какво точно рисувате е хубаво да си направите скица върху платното. Скицата може да е предварително обмислена на лист хартия, но така или иначе е хубаво да я нанесете на платното за да ви служи като ориентир. Скицата е задължителна и за всички, които тепърва започват да рисуват. Трябва да можете да очертаете границите на рисунъка, основните му форми и ако трябва да поработите извън платното на листове хартия докато добиете по-ясна представа какво рисувате.

Боя

Акрилната боя по същество представлява смлян пигмент, свързан заедно с помощта на някаква форма на свързващо вещество.

Както споменахме малко по-горе акрилните бои се делят на няколко вида според своето качество. Като общо правило, е добре винаги да използвате по-високото качество. Разликата е забележима и въпреки това, не е необходимо да купувате най-висококачествените ръчно изработени бои от най-добрите пигменти. Вероятно няма да забележите голяма разлика между тези много скъпи първокласни бои и стандартните бои с художествено качество, налични във всеки художествен магазин.

Друго важно нещо, което трябва да обмислите добре е кои цветове да купите. Това е трудно, тъй като има толкова много фантастични цветове, от които да избирате. Когато започвате, вероятно ще искате да вземете всеки цвят, за да си дадете възможно най-много опции. Въпреки това, след като вашите познания по теория на цветовете и смесване се развият, цветовата палитра вероятно ще намалее.

Минималната цветова палитра, която трябва да имате, е с основните цветове (жълто, червено и синьо) плюс бяло. Черното е по избор, тъй като можете да смесите прилично черно, като комбинирате трите основни цвята.

 Платно

Платното е най-широко използваният материал за рисуване. Когато купувате платно, трябва да се уверите, че платното вече е грундирано (освен ако не планирате да го грундирате сами). Можете да грундирате платно с помощта на гесо, който е подобен на бяла акрилна боя, но като цяло е по-тънък и изсъхва по-трудно.

Целта на гесо е да спре боята от потъване в тъканта на платното, което бързо би влошило платното, а оттам и качеството на вашата бъдеща картина.

Можете да рисувате с акрилни бои върху всяка повърхност, въпреки че е препоръчително да не рисувате върху грундирани с масло повърхности, които все още не са изсъхнали, тъй като това може да доведе до фини пукнатини на вашите слоеве акрилна боя, тъй като при изсъхване тя се свива по-бързо от маслената боя под него.

Друго, по което се различват различните видове платна е дали опънатите панели са с дълбоки или с тънки ръбове. Дълбоките ръбове придават по-модерен външен вид и са страхотни, ако не възнамерявате да рамкирате картината си. Опънато платно с тънки ръбове е по-подходящо, ако планирате да я рамкирате.

По отношение на това какъв размер трябва да е платното, това наистина зависи от личните предпочитания и целта на рисуването. За изложбени произведения може да рисувате върху по-голямо платно, така че да има по-голямо въздействие. Ако просто тренирате, тогава по-малко платно може да е по-подходящо.

Върху каква повърхност ще изберете да рисувате зависи изцяло от вашите предпочитания, така че се запитайте дали е важно повърхността ви да е лека, твърда, да има текстура или не и т.н. Ако не сте решили, препоръчваме да опитате всеки един вид и да видите как се държи всеки – повърхността, върху която рисувате, има значително влияние върху цялостното изживяване при рисуване и върху това как ще изглежда завършената ви картина. Това, което изберете да рисувате, може да диктува вида на повърхността, върху която ще решите да рисувате.

 

Нанасяне на боите

В зависимост от това в какъв стил работите боите при акрила се нанасят по различен начин. Когато имитирате акварелната техника ще ги нанасяте от светли цветове към тъмни цветове. Ако работите в стила на маслените бои можете да нанасяте от тъмни цветове към светли цветове. И в крайна сметка можете да ги нанасяте както си искате, защото акрилните бои са покривни и стига да не търсите ефект на прозрачност те спокойно се коригират чрез нанасяне на нов слой скриващ предишния. Всичко, което не ви харесва може да бъде поправено чрез нов слой и това е много голямо предимство пред акварелните бои, при които всяко нанасяне на боя е почти със статута на финално.

И така, ако работите с плътни тонове можете да попълните по-тъмните зони и да започнете да нанасяте детайлите и всички ефекти, които вече сте обмислили докато сте изработвали скицата. Сега е моментът да изберете правилните цветове и с кои други цветове можете да ги комбинирате. 

 Универсалността и адаптивността на акрилната боя дава пълен контрол върху творческия процес. Акрилните бои могат да изглеждат точно като маслените или акварела, могат да изглеждат плоски и равномерни при нанасянето си или да запазят следите от четката.

Големите майстори на рисуването не са имали достъп до съвременните технологии и качеството на наличните днес консумативи.

Ако тепърва започвате да рисувате, трябва да помислите за закупуване на висококачествени основни консумативи и да се научите как да ги използвате добре.

Има много специални инструменти, които дори не трябва да обмисляте, докато не сте по-напреднали, ако изобщо не сте. Не попадайте в капана, че трябва да знаете как да използвате всеки наличен материал.

Нещо повече, ако нямате ясна представа за конкретни цветове, с които искате да работите, има много комплекти акрилни бои, които предлагат добър спектър от цветове, които да използвате. Най-добрите разбира се са професионалните бои, които имат оптимално съотношение пигмент към свързващо вещество. Това означава, че боите имат интензивна наситеност на цветовете и показват характеристиките на използваните пигменти. Най-добрите, най-чисти пигменти и акрилни свързващи вещества са формулирани за тези висококачествени бои.

Художествените бои може да са много по-малко пигментирани от професионалните серии, но все пак също имат впечатляваща наситеност на цветовете. Характеристиките на пигментите са по-малко забележими в боите (като време на изсъхване, разлики в блясъка и текстурата от цвят до цвят). Боите за по-начинаещи ще имат равномерен блясък, когато изсъхнат и всеки цвят ще се държи по почти същия начин. За някои това означава, че с тях се работи по-лесно и служат като чудесно въведение в средата, за други е по-добре да започнат директно с най-добрите бои. Вие решавате кой вариант да изберете за вас.

Обратно към категорията


Рейтинг:

Рейтинг 5.00 / 5 от 1 оценки.

Отзиви:

Отзиви: 0

За да пишете коментари, трябва да влезете в профила си или да се регистрирате.

0.023529052734375