Терминът „тебеширена боя“ е запазена марка от компанията Ани Слоун, която го е създала през 1990 г. Ани Слоун, основателката на компанията, иска боя, която изисква по-малко подготовка и е по-лесна за работа. Когато не успява да намери продукт, който да отговаря на нейните нужди и желания, тя създава такъв. През следващите няколко десетилетия формулата бива усъвършенствана, така че боята да прилепне към почти всички повърхности и да изисква почти никаква подготовка.
Въпреки това, на пазара вече има много копия и не малко инструкции онлайн как да си направим сами тебеширена боя. Тези бои не трябва да се бъркат с боята за черна дъска, която създава повърхност, върху която можете да пишете с тебешир. Вместо това, тази специализирана боя придава тебеширен вид и усещане на повърхностите.
На пръв поглед тебеширената боя е разпознаваема по мекото, ултра-матово покритие. Наподобява повърхност, покрита с тебешир, откъдето идва и името й. Самата боя е на латексна основа, което означава, че можете да почистите с вода, вместо с минерален спирт, и има тенденция да е по-плътна и по-лесна за работа от стандартната боя.
Тебеширените бои са идеални за освежаване на стари и нови дървени мебели, лят камък, бетон и дори метални повърхности за създаване на уникални акценти. Този лесен процес стъпка по стъпка ще направи старите мебели да изглеждат шаби-шик за нула време.
След като тебеширената боя бива нанесена и е изсъхнала може да се добави восък към повърхността, за да я запечата и да се създаде усещане, вдъхновено от винтидж стила. В зависимост от това дали боядисвате предмет в плътен цвят или добавяте ретро покритие, тебеширените бои могат да работят с различни стилове на домашен декор, от минималистичен до бохо стил.
С какво тебеширената боя се различава от другите бои
Освен с матовото си покритие, тебеширената боя се различава от традиционната по още няколко неща. Едно от предимствата й е, че не изисква почти никаква подготвителна работа - може да се рисува направо върху чисти и сухи повърхности дори ако те вече са боядисани. Поради тази причина, може да използвате тебеширената боя върху стари предмети, които имат пукнатини или много детайли, тъй като боята върви гладко, дори върху слоеве стара боя. Освен това, поради своята консистенция, тебеширената боя е по-малко вероятно да капе за разлика от обикновената. Тя е на водна основа, така че можете да почиствате четките си със сапун и вода, вместо да използвате спирт.
Как да използваме тебеширена боя?
Тя най-често се използва, за да придаде на мебелите матов и винтидж вид, но може да се използва и за боядисване на цяла стена, ако ефектът ви допада. Хубавото на тови вид боя е, че не е нужно да премахвате предишни слоеве боя, лак или какъвто и да е друг материал върху предмета, който предстои да обработвате.
Въпреки това, ако искате много гладък външен вид, може първо да ошкурите леко предмета и да го забършете с влажна кърпа, преди да нанесете тебеширената боя. Този тип боя е известен с това, че е относително дебел и непрозрачен, така че в зависимост от това какъв цвят ще използвате, може да успеете да се разминете с един слой. Ако не, два слоя ще свършат отлична работа.
Боядисвайте внимателно, колкото по-леко е докосването, толкова по-гладък е финишът.
След като боята изсъхне напълно, можете да шлифовате внимателно, за да премахнете всички следи от четка, ако искате завършекът да е плътен и напълно перфектен.
Най-добрата употреба на тебеширена боя
Тебеширената боя в никакъв случай не се ограничава само до мебелите. Тя е невероятно гъвкава и се придържа към почти всяка повърхност, включително стени и подове. Много хора използват тебеширена боя върху кухненските си шкафове, особено когато декорът е в стил шаби-шик или кънтри.
Друг популярен начин за използване на тебеширена боя е да създадете двуцветен дистрес. По същество боядисвате основен цвят, след което го покривате с друг нюанс. След като изсъхне, можете внимателно да ошлайфате участъци от горния слой боя, така че първоначалният цвят да се вижда. Това е чудесен начин да създадете автентичен и интересен външен вид на мебелите.
Въпреки че боята често се използва за пребоядисване на стари (и нови) мебели, тя може да се използва и за проекти тип „Направи си сам“, като боядисване на завеси, ръчно изработени коледни орнаменти и други. Тя е чудесен избор и за малки занаятчийски проекти.
Отзиви: