Както и при цветовете и тук нямате нужда от много четки с различни форми и размери. С времето ще развиете предпочитание към размера на четката, формата и материала, от който е направена тя. За начало може да си вземете две различни по размер четки с твърди косми.
Всеки комплект от четки се предлага различни форми и размери.
Меки четки
Четките с меки косми са най-подходящи за гладко нанасяне на цветове, включително техники за смесване. Те предоставят и по-голяма степен на контрол. Меките четки включват акварелни четки, самурови четки и някои синтетични четки. Меките четки с дълги косми, намиращи се в гамата от акварелни четки, ви дават възможност да рисувате дълги плавни линии, тъй като задържат много повече боя.
Средни четки
Средните четки са малко по-твърди и е по-вероятно да оставят отпечатък в боята, но са достатъчно меки, за да позволят прилагането на техники за смесване. Повечето от маслените и акрилни четки за рисуване могат да се считат за „средни“ четки.
Твърди четки
Твърдите четки са особено подходящи за рисуване с импасто или наслагване и имат много малко податливост на огъване. Тези четки са толкова твърди, че усещането може да се сравни с рисуването с нож за палитра, с изключение на това, че ще оставят отпечатък от косми от четката в гъсто нанесените си следи от боя.
Четка за боядисване
Като начинаещ може да бъде много трудно да решите какви четки за боя да закупите, така че е препоръчително да закупите базов комплект четки, тъй като в него има всичко най-важно. След това можете да усетите какви четки естествено предпочитате да използвате и да се сдобиете и с тях.
Четките се предлагат с различни косми, размери и форми. Някои четки са страхотни универсални инструменти, които можете да използвате за голяма част от проектите си, докато други са по-скоро специални (като четката тип ветрило, която е чудесна за рисуване на трева и дървета).
Четките от свинска четина са твърди, еластични и икономични. Тези четки са много подходящи за боядисване с маслени бои предвид тяхната издръжливост и твърдост. Тези, които са направени от четина от самур всъщност не са направени от косми на самур, а по-скоро от опашката на вид норка (член на семейството на невестулки), намираща се в Североизточен Китай и Сибир. Те са изключително фини, еластични и задържат много вода, което ги прави идеални за рисуване с акварел или фина маслена/акрилна живопис. Четките с косъм от самур са скъпи и не е препоръчително да започвате с тях като напълно начинаещи поради високата цена.
Синтетичните четки са икономични и универсални опции за всички бои за рисуване. Повечето производители на синтетични четки ще комбинират синтетични влакна с животински, за да направят икономична, но качествена четка. Въпреки това имайте предвид, че евтините синтетични четки често не са издръжливи и бързо губят форма.
Кръглите четки имат голяма основа и дълъг заострен край. Те са изключително гъвкави и могат да се използват за дълги, смели щрихи и детайлна работа.
Кръгла четка, направена със самуров косъм, достига много фин връх и може да се използва за деликатна работа.
Плоските четки имат плосък връх и могат да се използват за дълги, последователни движения или за работа с линии. Те са чудесни за рисуване на пътища, огради, сгради и тн.
Четките тип ветрило са по-скоро специални четки. Те имат редица специални приложения, като рисуване на листата на дървета или добавяне на текстура към трева или скали. Тези четки са от съществено значение за всички, които рисуват пейзажи, но не толкова за художниците на портрети.
Размери на четката
Няма индустриален стандарт за размери на четките, така че е най-добре да си изберете една марка и да се водите по нея. Важно е да имате набор от големи, средни и малки четки.
Често се препоръчва да вземете най-голямата четка, с която се чувствате комфортно, след което да използвате един размер по-малка. Предимствата да започнете с големи четки включват:
- Разлика в рисуването между използването на големи и по-малки четки;
- Използвайки само малки четки, вие сте склонни да се увличате в ненужни детайли и да пропускате цялостния изглед на вашата картина;
- Големите четки спестяват много време, тъй като можете бързо да покриете платното.
Съвети за четки за акрилни бои
- За оцветяване на платното може да използвате най-голямата плоска четка;
- За скициране на композицията средно голяма кръгла четка (или понякога дори четка тип ветрило, ако искате много груба пейзажна скица);
- За добавяне на детайли по-малки четки и кръгли четки;
- За подписване на картината и добавяне на много фини детайли малка/средна кръгла четка.
Нож за палитра
Ако използвате нож за палитра, а не четка, за да смесите цветовете на боята заедно върху палитрата си, няма да губите боята, която остава заседнала в четката. Също така е по-лесно да смесвате добре цветовете. Ножът за палитра може да се използва и за изстъргване на боя от платното, когато нещата се объркат (ако боята все още не е изсъхнала).
Ножовете за палитра са невероятно полезни за работата с актилни бои. Те могат да се използват като алтернатива на четките, улеснявайки плътните импасто нанасяния на цветове, които могат да бъдат напълно гладки или силно текстурирани. Те също така са страхотни за изстъргване на мокра боя от картината или палитрата и смесване на цветове върху вашата палитра. В сравнение с четките, те са много по-лесни за премахване на боя, едно избърсване с парцал и ножът ви ще бъде чист за следващия микс на цветовете.
Предлагат се в различни форми и размери, един или два ножа за палитра значително ще ви помогнат да организирате смесването на цветовете си.
Повечето начинаещи художници смятат, че ножовете за палитра са там само, за да смесват вашите бои. Но те могат да бъдат и чудесен инструмент във вашия арсенал, ако се използват правилно. Някои художници използват единствено ножове за палитра, за да създават твърди, счупени цветни картини.
Палитра
Палитра за задържаща влагата боя
Удобно е да имате по малко от всеки цвят боя, изцеден от тубичката върху палитра, готов за вземане с четка. Тъй като акрилните бои изсъхват бързо ще имате нужда от палитра за задържане на влагата, а не традиционната дървена. Ако изстискате боя върху обикновена палитра, голяма част от нея ще изсъхне, преди да започнете да я използвате.
От друга страна, палитрите за акрилни бои с контейнерче за вода удължават времето на акрилната боя, като минимизират отпадъците и позволяват да запазите предварително смесените цветове в палитрата си за следващата си сесия. Те се състоят от пространство, в което наливате вода и след това отгоре се поставя мембранен лист. Влагата спира боята от изсъхване и по този начин позволява да работите с боята си по-дълго. Палитрата се предлага и с капак, който ограничава количеството въздух, достигащ до боята, което от своя страна ускорява изсъхването.
Традиционната плоска палитра се препоръчва за смесване на тежки бои за основата, тъй като цветовете няма да се сблъскват един с друг, както биха направили течните бои. Традиционната палитра обикновено е изработена от стъкло, дърво или пластмаса. Това е неабсорбираща, гладка повърхност, която осигурява зона за смесване на цветове.
Бялата палитра може да ви помогне да видите как ще изглежда боята върху светла повърхност, поради което поставянето на бяло парче хартия под стъклена плоча може да подобри видимостта на вашите истински цветови миксове. Необработените дървени палитри са склонни да са много абсорбиращи и лесно ще се оцветят, когато се използват първите няколко пъти. За да сведете до минимум това, можете да лакирате дървената си палитра или да я боядисате с акрилно гесо, като я оставите да изсъхне напълно, преди да я използвате.
Палитра с кладенчета, изработени от порцелан или пластмаса, ще ви помогне да поддържате течните цветови смеси отделни и чисти. Предлагат се в различни форми и размери. Най-големият е и най-практичен, тъй като е с много кладенчета, за да можете да създавате много цветови миксове.
Хартия за практикуване
Няма да рисувате шедьовър всеки път, когато вземете четката си. Понякога трябва да си играете и просто да практикувате. Ако направите това на хартия, а не на платно, това ще бъде не само по-евтино, но и съхранението също ще бъде доста по-лесно. Може да използвате голям скицник или блок за рисуване.
Контейнер за вода
Ще имате нужда от контейнер за вода както за изплакване на четката, така и за разреждане на боята. Празен буркан от сладко ще свърши чудесна работа, въпреки че може да предпочетете пластмасов контейнер, който няма да се счупи, ако го изпуснете. Можете да закупите всякакви контейнери, включително такива с дупки по краищата за съхранение на четки, които изсъхват.
Парцали или хартиени кърпи
Ще ви трябва нещо, за да изтриете излишната боя от четката или ножа за палитра и да извадите по-голямата част от боята, преди да ги измиете. Обикновено се използва ролка хартиени кърпи, но стара риза или чаршаф, разкъсани на парцали, също ще свършат работа. Избягвайте всичко, което съдържа овлажнител или почистващ препарат, тъй като със сигурност не искате да добавяте нищо към боята си.
Престилка
Веднъж изсъхнала акрилната боя много трудно се измива от дрехите, затова е препоръчително да носите дебела престилка, за да предпазите дрехите си.
Статив за рисуване
Стативът в никакъв случай не е задължителен. Ако работите изправени, можете да залепите хартия за стената или да окачите платното или панела си с щифтове или винтове. Като алтернатива можете да работите на пода или да подпрете платното си на маса. Въпреки това, правилният статив може да ви позволи лесно да преместите работата си на по-добре осветено място или да ви помогне да работите в добра и изправена позиция на тялото без да се изгърбвате и, за да избегнете ненужни болки по време на продължително рисуване.
Когато избирате статива трябва да си отговорите на няколко въпроса. Например, ще рисувате ли на маса? Ако да, то тогава стативът за маса е компактно устройство, което ще държи хартията ви изправена. Много от тях имат чекмедже, в което можете да съхранявате вашите бои и четки.
Ще имате ли нужда от преносим статив? (може би за рисуване на открито) Ако ще е така то тогава ще ви трябва статив за скициране. Стативите за скициране обикновено са изработени от алуминий или дърво. Лесният за носене статив за скициране ще бъде лек с телескопични крака, позволяващи му да се сгъва в компактен преносим размер. Въпреки това, ако е вероятно да рисувате в условия на силен вятър, може да има риск от падане. Някои колчета за връв и палатка могат да бъдат чудесен начин да избегнете това.
Имате ли нужда от статив, който да се накланя хоризонтално? (ще рисувате ли с много разредена боя, която може да тече?) Някои студийни и скициращи стативи се накланят напълно до хоризонтална работна позиция, което може да бъде наистина полезно.
Имате ли нужда от статив, който ще побере много голяма работа? Най-големите студийни стативи са с Н-образна рамка и стабилни за картини до 235 см, но ще заемат място и ще бъдат тежки за придвижване. Стативите с манивела улесняват регулирането на височината на вашата картина.
Лак
Когато завършите картина, от която сте особено доволни, дайте й още едно ниво на защита, като я лакирате. Лакирането на вашите акрилни картини ще покрие работата ви с прозрачен, непорест слой, който ще предпази картините ви от прах и мръсотия и ще ги улесни за почистване. Нанасянето на изолиращ слой върху вашата картина преди лака ще осигури бариера между повърхността на вашата картина и слоя лак, което ще улесни отстраняването и подмяната на лака в бъдеще, ако лакът се оцвети или замърси.
Изолационното покритие също ще осигури влага на повърхността на вашата картина, защитавайки всяка боя, която може да бъде подлепена, намалявайки риска от отлепване на боята в бъдеще. Изолационният слой и лакът могат да се нанасят с четка за лакиране, която е плоска и сравнително къса и мека, предназначена за лесно нанасяне на равномерни и тънки слоеве. Алтернатива на нанасянето на лак с четка е гамата от налични спрей лакове, които трябва да се нанасят тънко и на няколко слоя.
Четка за лакиране
Четката за лакиране има меки косми, което ще ви помогне да нанесете лака тънко и равномерно. Това прави работата много по-лесна!
Отзиви: