Всички знаем какво означава гоблен. Не веднъж сме виждали нашите майки и баби да шият гоблени, които после с радост и удовлетворение окачват на стената в рамка. За по-малките ще обясним по-подробно. Гобленът представлява картина, за чиято изработка вместо бои се използват конци. Поради това, че се използва голямо разнообразие от цветни конци крайният резултат е идеално преливаща се картина, която отдалеч прилича на нарисувана от опитен художник. Важно при шиенето на гоблени е да имаме някакви умения по шиене и много внимателно да следваме указанията относно кой цвят конец да използваме.
По същия принцип диамантения гоблен представлява картина, но вместо от конци, той се изработваме от малки и цветни диамантени мъниста. Методът спокойно може да бъде сравнен и с редене на мозайка или рисуване по номера. Процесът представлява редене на цветни мъниста по точно определен ред и места, като крайният резултат е една завършена картина.
Реденето на диамантени гоблени е едно от най-предпочитаните занимания сред любителите на ръчно изработени произведения на изкуството в домашни условия. Подходящи са за всички възрасти, дори и за деца. Самият процес е изключително лесен и приятен, а някои хора го определят и като релаксиращ и дори медитативен. Ако това изкуство действително ви грабне може да не забележите, че прекарвате часове наред, докато редите диамантения гоблен.
Какво представляват диамантените гоблени?
Диамантените гоблени представляват изящни картини от мъниста, които от своя страна са изработени от епоксидна смола и фасетирани поодбно на истински диаманти и други полу-скъпоценни камъни. Оттам всъщност идва и аналогията с думата „диамант“. Разбира се, това не са истински диаманти, наричат се така именно поради фасетирането, но и поради тяхната форма и начина по който отразяват светлината.
Защо „гоблени“?
Наричат се гоблени, защото се редят по точна схема, която много прилича на схемите на класическите гоблени за шиене. Всеки отделен цвят е маркиран в легендата с определен символ – единствената разлика е, че фонът на символа е и в съответния цвят, което не е така при стандартните схеми за гоблени.
Това е много удобно, тъй като по този начин много по-бързо и лесно се намира цвета, който ни е необходим и разбира се не на последно място така направена схемата помага при използването на кръглите мъниста да се запълни оставащото разстояние в квадратчето на съответния символ, като по този начин цветът изглежда по-плътен.
Какво представлява така наречената диамантена живопис?
Рисуването с диаманти включва поставяне на искрящи диамантени мъниста от епоксидна смола в различни цветове върху самозалепващо се платно. Платното е отпечатано със символи, които показват къде трябва да се постави всяко цветно камъче. Когато всички диаманти се подредят ще се покаже красива мозаечна картина. Диамантените гоблени са популярни сред хора от различни възрасти и нива на умения, защото позволява на всеки да създаде произведение на изкуството, без да са му необходими специални умения или талант.
Ползите и предимствата от рисуването на диамантени гоблени
Подобно на повечето изкуства, „рисуването“ с диаманти има някои предимства, които могат да ви донесат много позитиви като например:
- Да изградите по-добри отношения със семейството или приятелите си, като направите заедно диамантен гоблен. По време на целия процес ще трябва да си сътрудничите и да работите в екип като истински отбор, което от своя страна сплотява много; Нещо повече, връзката ни със семейството се подобрява значително, ако умът ни е спокоен и без тревожни мисли, които да ни напраягат допълнително. Много хора, които обичат да редят диамантени гоблени го правят заедно с членове на семейството, приятели или деца. Това помага за подобряване на връзките и социалните взаимодействия.
- Добро е за здравето. След като имате добро настроение, вашето здраве автоматично ще се подобри;
- Намаляват стреса - Диамантената живопис е форма на арт терапия. Забързаният начин на живот и график оказват влияние върху психичното ни здраве. Занимавайки се с такава релаксираща дейност, ние отклоняваме ума си от ежедневните тревоги и го насочваме към творческа форма на изкуство, която абсорбира напрежението, намалява тревожността и облекчава стреса.
- Подобряват се сензомоторните функции - Повтарящото се действие на нанасяне на диаманти върху платното подобрява координацията между ръцете и очите, представянето на движенията и активира мускулите чрез повтарящи се движения.
- По-добър фокус - В ежедневието си постоянно се разсейваме от телевизия, телефони, деца, шумове и т.н. Рисуването с диаманти повишава фокуса ни, тъй като самото изкуство изисква от нас да се съсредоточим върху прецизното поставяне на диамантите, за да постигнем максимално добър резултат накрая.
История на диамантените гоблени
Диамантените гоблени стават популярни през 2017 г. според различни проучвания в платформата Google. Преди 2017 г. ключовата дума „диамантени гоблени“ е била непозната и съответно не е била търсена.
Първият патент на това изкуство, известно още като диамантени гоблени е получен през 2010 г. от китайска компания за лазерни технологии. До 2015 г. иновативните гоблени взривяват Китай и други части на Азия. След 2017 г.се разпространяват и в други краища на света – Европа и Русия, и също стават много популярни. Днес изработването на диамантени гоблени е стигнало чак до Америка, както и до много други точки на света, където хората се радват и творят. Дори в социалните мрежи и форумите има цели групи и общности от хора, които обменят идеи и опит или просто споделят своите творби.
Смята се, че диамантената живопис е възникнала като комбинация от боядисване с пясък и нормалните гоблени. Въпреки че произхожда от Азия, тя бързо се разпространява в Европа и става особено популярна в Русия.
В началото диамантените гоблени са се правили върху кадифено платно, но там диамантите са се закрепяли доста трудно. С течение на времето техниката се е подобрила и кадифените платна са излезли от употреба за сметка на специални и лепкави такива, които спомагат за по-лесното закрепване на диамантите.
Основният дизайн, по който се произвеждат комплектите с диамантени гоблени и с който е получен патентът е запазен и до днес. Използва се персонализирана производствена технология, при която кодираните картини се изобразяват на компютърен екран, след което цветовете се разделят на малки точки. Другото наименование на този процес е пикселизация.
След като картината бъде изобразена и преобразувана в пикселни точки с цветови кодове (вместо самия цвят), картината се отпечатва върху основата (която е претърпяла промени през годините, минала е през кадифе и хартия и е стигнала до здраво и издръжливо платно, което се предлага в повечето висококачествени комплекти) от специални лазерни принтери.
След като картината бъде изобразена върху платнената си подложка, тя се покрива с двустранно лепило, за да образува лепкав слой от горната част на изображението, преди да бъде покрита с тънък пластмасов филм или незалепваща хартия, която може да се отлепи без да трябва да се премахва лепилният материал, който покрива изображението. Оттам платното се нарязва ръчно или с прецизен лазерен нож на отделни секции.
Отзиви: